Hüvelykujjas húzás

Moderátor: jacsasoft

Vidor
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2017.08.03. 12:10

Hüvelykujjas húzás

Hozzászólás Szerző: Vidor »

Szeretnék egy pár szót írni a hüvelykhúzásról, amit a mai gyakorlatoknál észleltem.
Ma este volt egy kis idöm amit az íjászatra szántam.
Egy 26 fontos íjjal gyakoroltam, újjvédövel majd ujjvédö nélkül. A húzásom kb. 32 coll. ami kb. 32 fontot jelent az íjamon.
Elöbb próbálkoztam börböl készített újjvédövel, 5m-röl, a vesszök szórása egy arasznyi volt.
Késöbb újjvédö nélkül löttem, ami kissebb vesszö szórást eredményezett.
Ezek után kisérleteztem az ujjak zárásával és a húzással.
Végül rájöttem milyen hibákat követtem el.
Mindazok által, hogy az ideget mindig ugyanaddig feszítettem, (a fülcimpáig), mégis a nyilvesszö szórás egy arasznyi volt, és nagyobb távolságnál csak nött.
Kezdtem az újjzárásra figyelni. Végül megtaláltam a megfelelö zárást, ami kényelmesebb és ugyanakkor a nyílvesszöt is a helyén tartotta és nem zavart a húzásba. A szórás csökkent, de nem volt állandó. Jó pár lövés után kezdtem rájönni hogy a csuklómot igen feszesen tartottam, és kezdett fáradni. Ezek után megpróbáltam a lövést úgy hogy a csuklóm ne legyen megfeszülve, teljesen lazán hagytam az ideg húzásnál, és próbáltam megtartani a lazaságot a csuklómba, meg az ujjzárásban. Minden megváltozott. A szórás lecsökkent egy fél araszra 10 méteres távolságból. Észrevettem, hogy a kioldás is gyorsabb, és mindig ugyanaz.
Tehát ha összegezem, akkor egy sikeres, pontos lövéshez a következök kellenek:
- Az ideg feszítés (húzás) mindig ugyanarra a helyre kell kerüljön.
- Az ujj zárás mindig ugyanaz, laza, eröfeszítés nélkül.
- Záráskor hagyni helyet a ”nock”-nak.
- A hüvelykujj és a könyök egy vonalban vannak (egy képzeletbeli egyenes vonal köti össze öket)
- Laza csukló záráskor, húzáskor és az oldás pillanatában.
Majd ha idöm lesz akkor a szöveghez készítek képeket magyarázattal is ha szükséges.
Lehet mindazt amit leírtam már ismerös és használjátok, de még akadhat valaki akinek mindez segítséget nyújthat.


jacsasoft
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2016.10.20. 01:34
Kapcsolat:

Re: Hüvelykujjas húzás

Hozzászólás Szerző: jacsasoft »

Jó hogy megosztottad, mert lehet hogy valakinek ez még uj információ.
Sajnos itthon nem sokan művelik ezt a fajta húzási módot, bár szerencsére egyre többen.
Egyébként, amire most rájöttél, az benne van a szaracén archery ben. :D De nagyon jó hogy magad jöttél rá.
A kép felrakás jó ötlet, csak valami külső helyről linkeld be, pl Google drive ról.
Végül miután beállt a szórásod a megfelelő technikával, akkor használtál gyűrűt, vagy nem? Erős íjaknál bizony lehet hogy szükség lesz rá, mert én amikor a 35 fontos íjjal gyűrű nélkül lőttem, kb 10 lövés után feladtam.
Milyen ujjvédőt készítettél? megosztanád velünk?
Vidor
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2017.08.03. 12:10

Re: Hüvelykujjas húzás

Hozzászólás Szerző: Vidor »

Mikor beállt a szórásom, nem használtam semmilyen gyürüt.
Már elég rég lövök gyürü nélkül ezzel az íjjal, így már megszoktam. Az 50+ fontnál már nem megy még, sajnos, de gondolom sok gyakorlás után megszokja az ujjam ezt is.
Készítettem egy pár gyürüt amikkel próbálkoztam.
Megnézheted itt ezeket a gyürüket: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Ezek közül kettö van amit aránylag jól tudok használni az 50+ fontos Grózer biokompozit ijjal, a Harmadik és a negyedik gyürü.
A második is elégggé elfogadható, de sajnos a bör túl vékony az erös íjnak.
Megtaláltam a Szaracén archery-ben a leírást ;) .
Ami nincs leírva, az hogy honnan tudod megállapítani hogy a csukló laza... meg a csukló állása, de gondolom ezt mindenki ha magától rájönn, vagy egy kis irányítással, akkor az biztos beidegzödik.
Ez is mint minden más harcmüvészet csak negyon sok gyakorlással, figyelemmel és elszántsággal lehet elsajátítani.
Mindezt tudom a Kung-Fu és Karate edzéseimböl amiket sajnos már egy pár éve nem gyakorlom, az íjazás vette át a helyét :)
jacsasoft
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2016.10.20. 01:34
Kapcsolat:

Re: Hüvelykujjas húzás

Hozzászólás Szerző: jacsasoft »

Én azt használom, ami hasonlít a te 4. félédhez. Persze vastagabb, timsós cserzésű börböl, ami majdnem kőkeményre szárad meg. így nem nyomja az ujjam. most készítettem egy másikat, ezt nyers marhabőrből, amit lenolajba áztattam 1 napot, hogy később a nedvességtől ne tudjon megpuhulni. na ennek a tesztelése még hétra van. :D

Igen. természetesen működik gyűrű nélülis a dolog, de erős íjhoz hozzászokatni az ujjadat, hát nem lessz egyszerű feladat.
Én az íjászgyűrű készítése topicban levő gyűrűt használom, egy hasonló konstrukcióról másoltam. Teljesen jól használható, bár nem lövök még olyan jól hogy az esetleges félre lövéseket csakis a gyűrűnek, vagy a kéztartásnak tudnám be. ahoz még rengeteget kell gyakorolnom... :D
Vidor írta: 2017.08.06. 16:54 Ez is mint minden más harcmüvészet csak negyon sok gyakorlással, figyelemmel és elszántsággal lehet elsajátítani.
Mindezt tudom a Kung-Fu és Karate edzéseimböl amiket sajnos már egy pár éve nem gyakorlom, az íjazás vette át a helyét :)
Ebben teljesen egyetértek. Hiszen az íjászat 90 % ban mentális munka. Ha az ember nincs ott fejben 100% osan, akkor meg is nézheti az eredményt.
Vidor írta: 2017.08.06. 16:54 Ami nincs leírva, az hogy honnan tudod megállapítani hogy a csukló laza... meg a csukló állása
Pedig mintha rémlene.... vagy csak keverem valamivel...
Vidor
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2017.08.03. 12:10

Re: Hüvelykujjas húzás

Hozzászólás Szerző: Vidor »

Most müködik a link! :)
Elfelejtettem engedélyezni az oldalt :oops:
Vidor
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2017.08.03. 12:10

Re: Hüvelykujjas húzás

Hozzászólás Szerző: Vidor »

A hét végén sikerült gyakorolnom egy kicsit.
Készítettem egy új gyürüt, a Mancsúriai gyürüt. Sajnos a gyürü falai túl vékonyak, (kb 2mm), ezért az ídeg könnyen le tud fordulni, de még így is hatalmas volt a meglepetés. :o
Az oldás nagyon gyors volt, hibázni aligha lehetett. A nyílvesszö érezhetöen gyorsabb volt, hosszabb húzás. Mindez, ahhoz vezetett, hogy a szórás is nagyon kicsi volt. Nagyon kellemes meglepetés volt. :D
A következö majd az lesz, hogy megpróbálok egy új gyürüt csinálni, aminek vastagabb fala legyen, hogy az ideget jobban a helyén tudjam tartani.
Majd folytatás következik mikor az új gyürü meglesz. ;)
jacsasoft
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2016.10.20. 01:34
Kapcsolat:

Re: Hüvelykujjas húzás

Hozzászólás Szerző: jacsasoft »

Na ezt még nem próbáltam...
Hallottam róla, képeket is láttam, de nem volt még alkalmam próbálni.
A képeket amiket láttam, azokon volt ami szaruból, vagy csontból készült, kissé hordósított oldalfallal. ha van lehetőséged megpróbálhatod ezekből, bár az utóbbi megmunkálása eléggé nehézkes. :D
jacsasoft
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2016.10.20. 01:34
Kapcsolat:

Re: Hüvelykujjas húzás

Hozzászólás Szerző: jacsasoft »

Vidor írta: 2017.08.14. 19:22 A hét végén sikerült gyakorolnom egy kicsit.
Készítettem egy új gyürüt, a Mancsúriai gyürüt. Sajnos a gyürü falai túl vékonyak, (kb 2mm), ezért az ídeg könnyen le tud fordulni, de még így is hatalmas volt a meglepetés. :o
Az oldás nagyon gyors volt, hibázni aligha lehetett. A nyílvesszö érezhetöen gyorsabb volt, hosszabb húzás. Mindez, ahhoz vezetett, hogy a szórás is nagyon kicsi volt. Nagyon kellemes meglepetés volt. :D
A következö majd az lesz, hogy megpróbálok egy új gyürüt csinálni, aminek vastagabb fala legyen, hogy az ideget jobban a helyén tudjam tartani.
Majd folytatás következik mikor az új gyürü meglesz. ;)
Akkor ez hasznos lehet. nemrég találtam meg.
http://turkishflightarchery.blogspot.hu ... s.html?m=1
Válasz küldése